KLOPNI MENINGOENCEFALITIS
Klopni meningoencefalitis je
virusna bolezen osrednjega živčevja, ki jo povzroča virus klopnega meningoencefalitisa. Z virusom se najpogosteje okužimo
z vbodom okuženega klopa.
Slovenija spada med države z najvišjo obolevnostjo za to boleznijo v Evropi, saj vsako leto zboli povprečno 100 oseb.
Simptomi in znaki bolezni
Bolezen se prične 7-14 dni po vbodu klopa.
Prvo obdobje se kaže kot kratka bolezen z vročino, čez nekaj dni ali tednov pa nastopi drugo obdobje bolezni s simptomi, kot so visoka vročina s hudim glavobolom, slabost in bruhanje, lahko pa pride celo do nezavesti in smrti.
Pri bolnikih, ki so starejši od 60 let, se pogosteje pojavlja resen potek bolezni s trajnimi posledicami (paralize, slabši sluh, motnje govora itd.).
Klopni meningoencefalitis
najučinkoviteje preprečujemo s cepljenjem.
Priporočljivo je, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi v zimskih mesecih z enomesečnim presledkom, tretji odmerek pa sledi čez 5-12 mesecev.
Zaradi postopnega upada zaščitnih protiteles so potrebni poživitveni odmerki - prvi po treh letih, vsi naslednji pa na pet let.
Drugi ukrepi
Sami lahko poskrbimo za zaščito pred vbodom klopa tako, da med gibanjem v gozdu, parku in drugod v naravi nosimo svetla oblačila, ki pokrijejo čim več kože, ter zaprte čevlje.
Na izpostavljeno kožo nanesemo repelent, po vrnitvi z izleta v naravi pa se natančno pregledamo in morebitne klope čim prej odstranimo.
Da se izognemo okužbi s hrano, je pomembno, da uživamo le toplotno pravilno obdelano mleko in mlečne izdelke.
Viri: Klopni meningoencefalitis | Nijz
NAZAJ